رشد مغزی در نوجوانان – بخش دوم

آیسان پیرایش،  عضو دپارتمان روانشناسی کارآمد

۸ دقیقه زمان لازم برای مطالعه 
با بزرگ شدن کودکان مغز آنها رشد می کند و تغییر می یابد ، این تغییرات بر تفکر و رفتار آنها تاثیر می گذارد. اگر شما والدین چگونگی وقوع و جنبه های مختلف این تغییر را درک کنید می توانید به فرزند خود در ساختن ذهنی سالم کمک کنید. در بخش نخست مقاله با اصول اولیه رشد مغزی نوجوانان و اتفاقات درون مغز آنان و نحوه ایجاد مغزی سالم و سپس با راهبردهای رفتاری و فکری برای رشد ذهنی نوجوانان آشنا شدید.
در این مقاله نیز با موارد زیر آشنا خواهید شد:

۶ . رابطه بین خواب و رشد مغز نوجوانان

 7 . رابطه بین رفتارهای خطرساز و رشد مغز نوجوانان

 8 . رابطه بین استرس و رشد مغز نوجوانان

 9 . از چه کسانی کمک بگیرید

 6 . رابطه بین خواب و رشد مغز نوجوانان 

در دوران نوجوانی الگوهای خواب فرزندتان تغییر می کند زیرا مغز در ساعات مختلفی از روز ملاتونین (هورمون خواب) تولید می کند. این باعث می شود کودک شما به هنگام ظهر احساس خستگی کند و بخوابد، و به هنگام شب بیدار بماند در نتیجه صبح روز بعد به سختی از خواب برخیزد.

خواب برای رشد سالم مغز ضروری است به همین دلیل اطمینان حاصل کنید که کودک شما از یک محیط خواب آرام برخوردار است، قبل از خواب از تلویزیون و گوشی همراه دوری می کند، روال منظمی برای خواب خود دارد و در ساعات معینی به خواب رفته، بیدار می شود، هر شب به اندازه کافی می خوابد.(نوجوانان به طور میانگین به ۸ الی ۱۰ ساعت خواب شبانه نیاز دارند.)

 7 . رابطه بین رفتارهای خطرساز و رشد مغز نوجوانان

مغز نوجوانان به صورتی سازمان یافته است که همیشه در جستجوی تجربیات، احساسات و خطرات جدید هستند. همه ی این ها بخشی از پالایش اتصالات مغزی است.

همچنین نوجوانان همیشه از قدرت کنترل و قضاوت کافی برخوردار نیستند برای همین بیشتر مستعد خطر هستند. این بدان دلیل است که قسمتی از مغز که وظیفه خودنظارتی، حل مسئله و تصمیم گیری را عهده دار است (کورتکس پروفرونتال) آخرین بخشی است که رشد میکند.

همچنین تصور می شود که هورمون ها باعث ایجاد رفتار تکانشی و مخاطره آمیز در نوجوانان می شوند. نوجوانان برای رشد و توسعه ی خود نیاز دارند که ریسک بکنند، شما می توانید از فرزندتان حمایت کنید تا در زمینه انتخاب خطرات سالم موفق باشند مانند ورزش یا مسافرت کردن به جای موارد منفی مثل استعمال سیگار، دزدی و… .  فرزند شما برای غلبه بر اشتباهات بیش از هر چیزی به پشتیبانی شما نیاز دارد.

 8 . رابطه بین استرس و رشد مغز نوجوانان

با انبوه تغییراتی که در مغز فرزندتان اتفاق می افتد محافظت از کودکان و پرورش درست آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود.

شیوع بهداشت روانی ضعیف در سال های نوجوانی افزایش می یابد. تصور مس شود دلیل این امر آسیب پذیر تر بودن مغز در حال رشد نسبت به مغز بالغ است.

عوامل استرس زای دوران نوجوانی می تواند شامل الکل، مواد مخدر، رفتارهای پرخطر، تجربیاتی مانند رفتن به مدرسه جدید، فشار هم سالان ویا وقایع مهم زندگی مثل اسباب کشی و یا وقایع مهم زندگی مثل اسباب کشی و یا مرگ یک فرد محبوب باشد.

توجه داشته باشید که محافظت و توجه بیش از حد هم ممکن است برای روابط شما با فرزندتان مناسب نباشد.

البته در ارتباط بودن و درگیر شدن در زندگی فرزندتان می تواند به شما کمک کند که دریابید فرزند شما چگونه با موقعیت های استرس زا کنار می آید.

همچنین به شما کمک می کند تا با فرزندتان رابطه آزادی برقرار کنید و اطمینان حاصل کنید که فرزندتان شما را به عنوان شخصی می بیند که می تواند با او حتی درمورد موضوعات شرم آور و ناراحت کننده صحبت کند.

تصور می شود که کودکان در دوران نوجوانی بیشتر پذیرای راهنمایی ها و نظارت والدین هستند، مخصوصاً اگر محیط خانه ای که در آن پرورش یافته اند حمایتی باشد.

 «  هر نوجوان منحصر به فرد است و در شرایط مختلف به شیوه های متفاوتی  به موقعیت های استرس زا پاسخ می دهد. شما فرزند خود را به بهترین وجه می شناسید پس خوب است که به غریزه خود در مورد این که چگونه از فرزند خود هنگام مواجهه با موقعیت های استرس زا حمایت کنید، اعتماد کنید. همچنین می توانید از دوستان و خویشاوندان و یا افراد متخصص در این زمینه، کمک بگیرید.  »

 9 . از چه کسانی کمک بگیرید؟

هر کودک با سرعت متفاوتی تغییر می کند.

اگر در مورد میزان رشد فرزندتان یا تغییر بدنش نگران هستید می توانید با مشاور مدرسه صحبت کنید. اگر هم نگرانی تان بیش از حد باشد می توانید به مشاور یا روانشناس متخصص مراجعه کنید.

 «  والدین دیگر نیز می تواند یک منبع عالی باشد. سعی کنید با دوستان، اقوام و یا والدین دیگر در مدرسه ی فرزندتان صحبت کنید.  »

ترجمه : آیسان پیرایش،  عضو دپارتمان روانشناسی کارآمد

www.raisingchildren.net.au : منبع 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *