آیا از تغییرات اجتماعی و احساسی نوجوانان طی ۹ الی ۱۵ سالگی آگاهی دارید؟

ترجمه :

  آیسان پیرایش،عضو دپارتمان روانشناسی کارآمد

۱۰ دقیقه زمان لازم برای مطالعه 

گذار از دوران کودکی به بزرگسالی زمان تحولات بزرگ اجتماعی و عاطفی و تغییراتی در روابط بین فردی است. این تغییرات نشان دهنده این است که فرزندتان در حال شکل دادن یک هویت مستقل و یادگیری بزرگسال بودن است.

آنچه مطالعه خواهید کرد:

 ۱ . تحولات اجتماعی دوره نوجوانی

 ۲ . تحولات عاطفی دوره نوجوانی

 ۳ . تغییر در روابط

 ۴ . حمایت از رشد اجتماعی

 ۱ . تحولات اجتماعی

هویت: نوجوانان در حال تلاش برای درک هویت و جایگاه خویش در جهان هستی هستند، ممکن است متوجه شوید فرزندتان چیزهایی مانند سبک لباس، موسیقی، هنر یا گروه های دوستی جدید را امتحان می کند. دوستان، خوانواده، رسانه ها و فرهنگ عواملی هستند که باعث شکل گیری انتخاب های فرزندتان در این سال ها می شوند.

استقلال:  فرزند شما احتمالاً به دنبال استقلال بیشتری راجع به مواردی مثل رفتن به مکان های مختلف یا اینکه زمان خود را چگونه و با چه کسانی سپری می کند و یا پول خود را خرج چه چیزهایی می کند، خواهد بود. هر چه فرزندتان مستقل تر شود این بدین معناست که تغییراتی در امور روزمره و روابط خوانوادگی و دوستانه وی شکل خواهد گرفت.

مسئولیت پذیری: ممکن است فرزند شما مایل باشد مسئولیت بیشتری در خانه و مدرسه بر عهده بگیرد مثلا هفته ای یک  بار شام بپزد یا در شورای مدرسه شرکت کند.

تجربه های جدید: احتمالا فرزند شما به دنبال تجربیات جدید و مخاطره آمیز خواهد بود و این امری طبیعی است زیرا آنها در این سن علی رغم محدودیت های که برایشان تعیین می­کنید،  به دنبال یافتن مرزها و توانایی های خویش اند، همچنین نیاز دارند تا خود را به عنوان شخصی مستقل بشناساند.

اما به دلیل نحوه رشد مغز نوجوان ممکن است فرزندتان قبل از آنکه هرگونه اقدامی بکند خود را بیش از حد با فکر کردن به عواقب و خطرهای کارهایش درگیر کند.

ارزش ها: این دوره ی سنی برهه ای است که فرزندتان شروع به ایجاد مجموعه ای از ارزش ها و اخلاق های فردی قویتر می کند، برایش سؤال های بیشتری پیش خواهد آمد. او همچنین یاد می گیرد که مسئول اعمال، تصمیمات و وظایف و عواقب کارهای خودش است. در این زمان حرف ها و کارهای شما والدین به شکل گیری تصورات فرزندتان نسبت به درست و غلط کمک می کند.

تأثیرات: دوستان و هم سن و سالان فرزندتان ممکن است بر آنها تأثیر بگذارند به ویژه بر رفتار، ظاهر، علایق، احساسات و عزت نفس شان. البته شما هنوز هم بر تصمیمات بلند مدت فرزندتان مانند شغل، ارزش ها و اخلاق تأثیر بیشتری دارید.

هویت جنسی: فرزندتان ممکن است شروع به برقراری روابط عاشقانه کند البته این روابط همیشه صمیمی و پایدار نخواهند بود. برای برخی از نوجوانان این روابط صمیمی در سنین بالاتری اتفاق می افتد.

رسانه ها: اینترنت، تلفن های همراه و رسانه های اجتماعی می توانند بر نحوه ارتباط فرزندتان با دوستانشان تأثیر بگذارند و باعث آشنایی شان با جهان شوند.

 ۲ . تحولات عاطفی

حالات و احساسات: فرزند شما ممکن است احساسات و عواطف شدیدی را از خود نشان دهد و حالات او غیرقابل پیش بینی به نظر برسد. فراز و نشیب های احساسی می تواند منجر به افزایش درگیری شود. مغز نوجوانان هنوز در حال یادگیری این است که چگونه احساسات خود را مانند انسان های بالغ بروز دهد به همین دلیل گه گاهی دچار این فراز و نشیب ها می شود.

حساسیت به دیگران: هر چه فرزندتان بزرگتر می شود بهتر می تواند احساسات دیگران را درک کند، البته طی مدتی که فرزند شما در حال توسعه این مهارتش است ممکن است گاهاً در درک احساسات و زبان بدن دیگران دچار اشتباه شود.

خود آگاهی: عزت نفس نوجوانان اغلب تحت تأثیر ظاهرشان و یا تصوری که نسبت به ظاهر خود دارند، است. هرچه فرزندتان بزرگتر شود اعتماد به نفسش نسبت به قیافه اش افزایش میابد. همچنین ممکن است بدن خود را با بدن دوستان و هم سالانش مقایسه کند.

تصمیم گیری: فرزند شما برهه ای از زمان را سپری می کند که ممکن است به نظر برسد بیشتر اعمالش بدون فکر است. مهارت تصمیم گیری فرزندتان هنوز در حال توسعه است و او هنوز در حال یادگیری این است که اعمالش چه عواقبی دارند. حتی گاهی اوقات در کارهایش ریسک هم می کند.

 ۳ . تغییر در روابط

یکی از بزگترین تغییراتی که ممکن است متوجه آن شوید این است که فرزند شما میخواهد زمان بیشتری را با دوستان و همسالان، و زمان کمتری را با خانواده خود بگذراند.

همچنین ممکن است با فرزندتان بیشتر درگیر بحث و جدال شوید و این طبیعی است چون نوجوانان به دنبال استقلال بیشتر هسند. دلیل دیگر این امر انتزاعی تر شدن تفکر نوجوانان است، آنها از دیدگاه های مختلف موضوعات را بررسی می کنند. مهم تر اینکه فرزندتان ممکن است بدون اینکه نیت بدی داشته باشند، دیگران را ناراحت کند، زیرا درک نکرده است که کلمات و کارهایش چگونه می تواند باعث ناراحتی دیگران شود.

تضادها در اوایل بزرگسالی به اوج خود می رسد و این تغییرات نشان می دهد که فرزند شما در حال بلوغ است. حتی اگر احساس کنید که بحث ها و مشاجره ها  بین شما و فرزندتان افزایش یافته است، احتمالا چنین نیست که در دراز مدت بر رابطه خود و فرزندتان تاثیر بگذارد. اما بهتر است ایده های خوبی برای یافتن راه هایی برای مدیریت درگیری های بین شما و فرزندتان طی این مرحله پیدا کنید.

« اغلب مردم فکر می کنند که نوجوانی دوران سختی است و همه ی نوجوانان حالات روحی بدی دارند و به شیوه چالش برانگیز رفتار می کنند، ولی در واقع چنین نیست. برخی از مطالعات نشان می دهند که فقط  ۵ الی ۱۵ درصد از نوجوانان با آشفتگی شدید عاطفی روبرو می شوند، سرکشی می کنند و با والدینشان درگیری های اساسی دارند. »

 ۴ . حمایت از رشد اجتماعی و رشد عاطفی در نوجوانی

تغییرات اجتماعی و عاطفی بخشی از سفر فرزند شما به بزرگسالی است. شما در این مرحله نقش بزرگی دارید تا به فرزندتان کمک کنید احساسات و مهارت های بزرگسالی را در خود توسعه دهد. روابط محکم با دوستان برای رشد اجتماعی و عاطفی سالم فرزندان شما بسیار مهم هستند.

در اینجا چند ایده برای کمک به شما در زمینه حمایت از رشد اجتماعی و عاطفی فرزندتان ارائه شده است:

الگو باشید.

 شما می توانید الگویی برای روابط مثبت با دوستان، فرزندان، شریک زندگی و همکاران خود باشید. فرزند شما با دیدن روابطی که  احترام، همدلی و راه حل های مثبت را برای حل و فصل تعارض ها به کار می برند، خیلی چیزها یاد خواهد گرفت.

همچنین می توانید از الگوهای مثبت برای مقابله با احساسات و خلق و خوی های دشوار الگوبرداری کنید. برای مثال ممکن است زمان هایی باشد که احساس خفگی، خستگی و غیر اجتماعی بودن می کنید، در این مواقع به جای اینکه از فرزند خود جدا شوید، میتوانید به سادگی بگویید، الان زمان مناسبی برای صحبت کردن راجع به این موضوع نیست، آیا می توانیم بعد از شام این مکالمه را داشته باشیم؟

با دوستان فرزند خود آشنا شوید.

آشنایی با دوستان فرزندتان و اسقبال از آنها در خانه تان کمک میکند در جریان روابط اجتماعی فرزندتان قرار بگیرید. همچنین نشان می دهد که شما متوجه هستید که چقدر دوستان فرزندتان برایش مهم اند. اگر نگران دوستان فرزندتان هستید ممکن است بتوانید فرزندتان را به سمت سایر گروه های اجتماعی هدایت کنید، اما ممنوعیت دوستی یا انتقاد از دوستان فرزندتان می تواند تاثیر متضادی داشته باشد، بدین معنا که فرزند شما ممکن است بخواهد وقت بیشتری را با گروه دوستانی که ممنوع کرده اید بگذراند.

به احساسات فرزندتان گوش دهید.

گوش دادن فعال می تواند راهی قدرتمند در تقویت رابطه شما با فرزندتان در این سال ها باشد. برای گوش دادن فعال باید هنگامی که کودک شما می خواهد صحبت کند، کار خود را متوقف کنید و زمانی را ایجاد کنید که بتوانید به حرف هایش گوش کنید. به احساسات فرزندتان احترام بگذارید و سعی کنید چشم انداز او را درک کنید حتی اگر در این مورد اختلاف نظر داشته باشید.

احساسات خود را بروز دهید.

 اگر به فرزندتان نشان دهید که هنگام رفتارهای خاص اش چه حسی را در شما ایجاد می کند، به او کمک می کنید احساسات شما را درک کند و در صورت لزوم بتواند به آنها پاسخ دهد. همچنین می تواند الگویی برای ارتباط های مثبت و سازنده با سایر افراد باشد. شما به سادگی می توانید احساس خود را بیان کنید مثلا بگویید، من از اینکه مرا به اجرای مدرسه دعوت کردی خیلی خوشحال شدم.

در مورد روابط جنسی با فرزندتان صحبت کنید.

 اگر در مورد روابط جنسی با فرزندتان بدون قضاوت کردن صحبت کنید، می توانید حس اعتماد بین خود و فرزندتان را ارتقا بخشید. اما بهتر است برای مطرح کردن آن به دنبال شیوه هایی باشید که باعث نشود این مسائل به گفتگوی بزرگی تبدیل شود. وقتی می خواهید در مورد این مسائل با فرزندتان صحبت کنید بهتر است بدانید که آنها چه اطلاعاتی را از پیش در این زمینه دارند و اطلاعات نادرست را تصحیح کنید. بگذارید فرزندتان بداند که همیشه در دسترس هستید تا در مورد سؤالات یا نگرانی هایش با شما صحبت کنید.

روی جنبه های مثبت تمرکز کنید.

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که به نظرمی رسد با فرزندتان اختلاف نظر زیادی داشته باشید، در این مواقع روی تقویت جنبه های مثبت اجتماعی و عاطفی فرزندتان تمرکز کنید. برای مثال می توانید فرزند خود را به خاطر دوست خوب بودن یا تلاش هایش در مدرسه یا طیف گسترده ای از علایقش، تشویق کنید.

مراقب خودتان هم باشید !

ممکن است بیشتر وقت خود را درگیر برطرف کردن نیازهای فرزندتان و یا انجام دادن کارهای روزانه آنها مثل بردن آنها به ورزش یا دیگر فعالیت های اجتماعی کنید. با این حال خود را فراموش نکنید و کارهای مورد علاقه تان را نیز در برنامه روزمره خود قرار دهید. این امر باعث می شود احساس رضایت بیشتری نسبت به والد یک نوجوان بودن داشته باشید.

ترجمه : آیسان پیرایش

منبع: www.raisingchildren.net.au 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *