رشد مغزی در نوجوانان – بخش اول

ترجمه :

  آیسان پیرایش،  عضو دپارتمان روانشناسی کارآمد

۷ دقیقه زمان لازم برای مطالعه (ادامه دارد)

با بزرگ شدن کودکان مغز آنها رشد می کند و تغییر می یابد ، این تغییرات بر تفکر و رفتار آنها تاثیر می گذارد. اگر شما والدین چگونگی وقوع و جنبه های مختلف این تغییر را درک کنید می توانید به فرزند خود در ساختن ذهنی سالم کمک کنید.

آنچه مطالعه خواهید کرد :  

 ۱ . اصول اولیه رشد مغزی نوجوانان

 ۲ . چه اتفاقاتی درون مغز نوجوانان رخ می دهد

 ۳ . ایجاد مغزی سالم در نوجوانان

 ۴ . راهبردهای رفتاری برای رشد ذهنی نوجوانان

 ۵ . راهبردهای فکری برای رشد ذهنی نوجوانان

     

 ۱ . اصول اولیه رشد مغزی نوجوانان

مغز کودکان در سنین پایین رشد عظیمی دارد، در حدی که وقتی به ۶ سالگی می رسند مغز آنها به اندازه ۹۰-۹۵ % مغز یک بزرگسال است، اما هنوز هم نیاز به بازسازی های زیادی دارد تا بتواند به عنوان مغز بزگسال عمل کند. بازسازی مغز طی دوران نوجوانی به شدت ادامه می یابد و تا اواسط ۲۰ سالگی ادامه خواهد داشت.

برخی از تغییرات مغزی قبل از بلوغ اتفاق می افتد و برخی دیگر مدت ها بعد از آن ادامه می یابند و این تغییرات  به فاکتورهای سن، تجربه و تغییرات هورمونی دوران بلوغ وابسته اند.

اگرچه تغییرات ذهنی نوجوانان اکثرا شبیه به هم هستند و در یک بازه زمانی اتفاق می افتند اما تفاوت های فردی هم در این میان وجود دارد، برای مثال هرچه کودک زودتر به بلوغ برسد برخی تغییرات ذهنی هم زودتر شروع خواهند شد.

 ۲ . آنچه درون مغز نوجوانان رخ می دهد 

نوجوانی دوره ای است که رشد و پیشرفت چشمگیری در مغز رخ می دهد. تغییر عمده ای که شکل می گیرد این است که ارتباطاتی که از آن ها در بخش تفکر و پردازش مغز (ماده خاکستری) استفاده نمی شود رفته رفته از بین رفته  و اتصالات دیگری قوت میگیرند، این روش باعث کارآمدی بیشتر مغز می شود و مبتنی بر اصل “استفاده کن یا دور بیانداز” است.

این روند درقسمت پشتی مغز آغاز می شود و قسمت جلویی مغز یا همان قشر پیشانی مغز (کورتکس پره فرونتال) آخرین بخشی است که بازسازی می شود. (کورتکس پره فرونتال قسمتی از مغز است که در تصمیم گیری نقش دارد.) از دیگر وظایف این بخش می توان به توانایی برنامه ریزی، حل مسئله، کنترل انگیزه ها و تفکر درباره عواقب اعمال اشاره کرد. تغییرات این قسمت تا اوایل بزرگسالی ادامه پیدا می کند.

از آنجا که قشر جلوی مغز هنوز در دوران نوجوانی در حال رشد و توسعه است، نوجوانان برای تصمیم گیری و حل مسائل به بخش دیگری از مغز به نام آمیگدال بیشتر از بزرگسالان تکیه می کنند. آمیگدال با احساسات، انگیزه ها، پرخاشگری و رفتارهای غریزی درگیر است.

 «  آیا تاکنون احساس کرده اید که رفتار و تفکر فرزندتان گاهاً بسیار غیرمنطقی و احساسی است؟ تغییر و تحولات مغز از قسمت پشتی تا جلویی توجیه این بی ثباتی ها است، به زبانی ساده تر نوجوانان با مغزی سروکار دارند که هنوز در دست ساخت است.»

 

  ۳ . ایجاد مغزی سالم در نوجوانان

ترکیبی از مغز منحصر به فرد و محیط بیرونی، بر رفتار، عملکرد و احساسات فرزندتان تاثیر می گذارد. فعالیت ها و مهارت های مورد علاقه فرزند شما ممکن است در مغز نهادینه شود.

چگونگی گذران وقت نوجوانان در رشد مغز آنها نقش حیاتی دارد پس باید به فعالیت ها و تجربیاتی که فرزندتان با آن درگیر است مانند موسیقی، ورزش، مطالعه، زبان ها، بازی های ویدیوئی و… بسیار توجه کنید. اما سؤال این است چگونه این قبیل مسائل به مغز کودک شکل می دهند؟

شما والدین بخش مهمی از محیط بیرونی فرزندتان را تشکیل می دهید و نحوه راهنمایی فرزندتان نقش مهمی در این که آنها مغز سالمی بسازند، دارد.

شما می توانید این کار را به عنوان مثال با تشویق رفتار مثبت، ارتقاء مهارت های تفکر خوب و کمک به فرزند در داشتن خواب کافی انجام دهید.

 

۴ . راهبردهای رفتاری برای رشد ذهنی نوجوانان 

در حالی که مغز فرزند شما در حال پیشرفت است ممکن است به شکلی عمل کند که فعالیت های پرخطر را انتخاب کرده، احساسات بیشتر و قوی تری از خود بروز دهد و تصمیمات محرکی بگیرد.

در اینجا چند نکته برای تشویق رفتار خوب و تقویت ارتباطات مثبت مغز آورده شده است:

اجازه دهید کودک شما سالم و مثبت خطر کند، تجربیات جدید و متفاوت به او کمک می کند تا رشد کند و هویت مستقل و رفتارهای  بزرگسالانه را کشف کرده به سمت استقلال حرکت کند.

به کودک خود کمک کنید برای ابراز احساسات خود روش های خلاقانه و جدیدی پیدا کند، زیرا وی در این سن احساسات جدید زیادی را تجربه می کند.به عنوان مثال برخی از نوجوانان احساسات خود را در زمینه هنر و برخی در زمینه ورزش تخلیه می کنند.

در مورد تصمیماتشان با آنها صحبت کنید، نتیجه های احتمالی اعمالشان را برایشان توضیح دهید، آنها را تشویق کنید تا نتایج مثبت و منفی را باهم مقایسه کنند.

مرزها و فرصت هایی برای مذاکره در مورد مرزها فراهم کنید. نوجوانان به این که حد و حدود معین برای خود در مقابل بزرگسالان داشته باشند نیاز دارند. در عین حال از بزرگترها راهنمایی نیز می طلبند.

رفتارهای مثبتشان را ستایش و برای آن پاداش تعیین کنید.

برایشان الگوی  مثبتی باشید زیرا رفتار شما، بیانگر رفتاری است که از فرزندتان انتظار دارید.

ارتباطتان را با فرزندتان حفظ کنید، زیرا احتمالا می خواهید از فعالیت ها و دوستانشان سر در بیاورید تا در صورت لزوم آنها را راهنمایی کنید،  ایجاد صمیمیت با فرزندتان در این مورد به کارتان خواهد آمد.

با فرزندتان در مورد مغز در حال رشدشان صحبت کنید. درک این مرحله از رشد، به آنها در زمینه پردازش بهتر احساساتشان کمک خواهد کرد.

 «  نوجوانان اغلب علاقمند به فعالیت هایی هستند که به اجتماعی شدنشان کمک می کند، شما می توانید با حمایت از آنها در زمینه علایقشان، اعتماد به نفسشان را ارتقاء ببخشید.»

ترجمه : آیسان پیرایش،  عضو دپارتمان روانشناسی کارآمد

ادامه دارد

www.raisingchildren.net.au : منبع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *