آنچه والدین باید قبل از هدایت فرزندان در خصوص انتخاب شغل و حرفه، بپذیرند!

 چگونه پدر و مادرها می توانند در انتخاب حرفه و شغل به فرزندان خود کمک کنند!

اگر با نوجوانان در خصوص انتخاب شغل و حرفه صحبت کرده باشید یا اگر سابقه ارائه مشاوره به آنان در خصوص انتخاب شغل و حرفه آینده شان را داشته باشید، بی شک می دانید که معیارهای انتخاب فرزندان به شدت متاثر از افکار، رفتار، صحبت ها و نصیحت های والدین است. حتی اگر فرزندی دارید که با شما مخالفت میکند، باز هم این مساله صادق است و او کم یا زیاد متاثر از رفتار و کردار شما به این طرز تفکر رسیده است.

والدین به هنگام مراجعه به مشاوران اغلب از جملاتی این چنینی استفاده می کنند: او باهوش است باید مهندس شود. او شایسته بهترین هاست باید پزشک شود و قطعا این جواب را می شنوند که فرزندان باید بر اساس علایق، توانمندی ها و شرایط خود و جامعه، شغل مورد نظرشان را انتخاب نمایند. اما آیا والدین خود پذیرفته اند که فرزندانشان باید بر این اساس، حرفه و شغل مورد نظرشان را انتخاب کنند؟ جواب منفی است. ما والدین اغلب بر اساس دیدگاه ها و اعتقادات خود با جملات زیر فرزندان را هدایت می کنیم:

  • شغل تو فقط کاری است که برای کسب و درآمد انجام میدهی. ضرورتی ندارد که آن را دوست داشته باشی یا شغل خوب را به مرور زمان دوست خواهی داشت!
  • شغلی را انتخاب کن که جایگاه اجتماعی مناسبی دارد و به اصطلاح خوش پرستیژ است. احترام جامعه باعث میشود شغلت را دوست داشته باشی!
  • کارهای پر درآمد را انتخاب کن. کار هایی با درآمدهای کمتر باعث بی علاقگی تو نسبت به شغلت خواهند شد.
  • شغل مطمئن و امنی را انتخاب کن. شغل های پر ریسک برایت خسته کننده خواهند بود و باعث میشوند علاقه ات را به مرور از دست بدهی!

در واقع این جملات تاثیرات بسیار نامطلوبی را بر طرز فکر فرزندانمان ایجاد می نماید که شاید تصورش برایمان سخت باشد. با این جملات، ما توجه فرزندانمان را به این مساله جلب نمی کنیم که شغل آن ها باید راضی کننده باشد. باید در انتخاب حرفه دقت کنند چون اغلب اوقات با آن درگیر هستند و در نهایت این که هدف اصلی شاد زندگی کردن است و باید در تمامی انتخاب ها، آن را در اولویت قرار دهند.

حتی بعضی وقتها مشکل چیز دیگری است، ما والدین، تلاش میکنیم تا فرزندانمان به صورت مستقل بر اساس علایق و توانمندی ها شغل و حرفه خود را انتخاب نمایند. این در حالی است که باید بدانیم اغلب نوجوانان تجربه کافی برای شناخت توانایی های خود و انتخاب شغل مورد علاقه شان را ندارند. ضمن این که نیاز به راهنمایی و هدایت ما دارند، باید آمادگی تغییر رویکرد و تصمیم را در آنان داشته باشیم و این پیام را به آنان منتقل کنیم که از تغییر تصمیم آنان نیز حمایت می کنیم و تغییر تصمیم به معنای شکست در انتخاب نیست. جالب است بدانید در ایالات متحده آمریکا، بیش از ۸۰ درصد نوجوانان در کالج حداقل یک بار رشته تحصیلی خود را تغییر می دهند.

با اقتباس از مقاله Dr. Kerry Petsinger با عنوان ” ۷ Ways to Help Your Child Choose a Career” از https://www.lifehack.org/376741/7-ways-help-your-child-choose-career
تهیه و تلخیص: سویل دلجوان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *