پرورش نوجوانی سالم و شاد

بهترین توصیه ها برای پرورش نوجوانی سالم و شاد

نوجوانی زمان مهمی است برای اطمینان یافتن از اینکه فرزند شما برای زندگی بعد از دوران مدرسه آمادگی کافی را به دست آورد. باید به این فکر باشید که نوجوانتان بتواند در زمینه های متعدد مستقل و مسئولیت پذیر باشد و به لحاظ روحی و رفتاری ارتقا یابد. تمرکز داشتن بر عادت های سالم و سازنده از امروز سبب خواهد شد که نوجوانان در آینده بتوانند بهتر مراقب خود باشند.

پرورش نوجوانی سالم و شاد

تشویق به داشتن فعالیت های فیزیکی

پیشنهاد می شود که نوجوانان روزانه ۶۰ دقیقه فعالیت فیزیکی به طور مثال تمرینات ایروبیک داشته باشند. همچنین تمریناتی مانند پرش که به ماهیچه سازی و استخوان سازی آنها کمک می­ کند، برای سلامتی آنها بسیار ضروری ست. اگر فرزند شما علاقه به چنین ورزش هایی ندارد حداقل با فعالیت های خانوادگی نظیر پیاده روی عصر هنگام یا بعد از شام یا بازی های جمعی خانودگی او  را ترغیب به فعالیت کنید.

تقویت حس مسئولیت پذیری:

دوران نوجوانی دورانی بسیار مهم برای اندیشیدن نوجوان در رابطه با خویش و داشتن حس مسئولیت پذیری است. از جمله مسئولیت هایی که او در این زمان باید یاد بگیرد شامل موارد زیر است:

  1. انجام دقیق و کامل تکالیف محول شده در خانه، مدرسه و یا محیط کار
  2. مراقبت از بهداشت فردی و دارایی ها
  3. کنترل احساسات و تعامل مناسب با مردم
  4. درک اینکه اعمال جنسی می تواند با پیامدهایی همراه باشد
  5. برخورد مناسب با دوستانی که او را تحت فشار قرار می دهند تا رفتارهای نامناسب از جمله کشیدن سیگار یا استفاده از مواد مخدر داشته باشد.
  6. برخورداری از برخی از امتیازات دوران بزرگسالی نظیر حساب بانکی یا رانندگی تحت نظارت شما
  7. داشتن یک کار و یا فعالیت مفید به عنوان عضوی از یک تیم
  8. داشتن توانایی کسب درآمد و هزینه کرد عاقلانه

مطمئن شوید که فرزندتان می­داند که چگونه وظایف خانگی نظیر شستن لباس ها و پخت و پز را انجام دهد. بعضی مواقع  وظایفی به او بسپارید تا اطمینان حاصل کنید او فرصت لازم برای یادگیری و انجام چنین مسئولیت هایی را دارد و چنانچه به خوبی از عهده این کارها برآمد به او امتیازاتی بدهید. اگر او مسئولیت پذیری خود را در این گونه موارد اثبات کرد شما بهتر می توانید اطمینان پیدا کنید که مسئولیت های بزرگتری نظیر رانندگی یا بیرون رفتن با دوستان خود را تحت نظارت شما عهده دار خواهد شد.

اگر چه نوجوان تمایل دارد که بیشتر وقت خود را با دوستانش بگذراند، داشتن یک ویژه برنامه خانوادگی ماهانه نظیر یک شام خانوادگی در فضایی مطلوب را فراموش نکنید. حتی خوردن وعده های غذایی در جمع خانواده اگر چه معمولی و غیر مهم به نظر می رسد اما زمانی را فراهم می کند که بیشتر با فرزندتان در ارتباط باشید.

 

بهداشت و ایمنی:

مهم است که نوجوانان بدانند چگونه مراقب سلامتی خود باشند چرا که رفتارهای مخاطره آمیز  می تواند آنها را با مشکلات جدی مواجه کند.

موارد زیر را درخصوص نوجوانان فراموش نکنیم:

الف) معاینات پزشکی دوره ای و کنترل مستمر سلامتی آنها تحت نظر پزشک

ب) داشتن برنامه خواب مناسب:

۱- دقت به ریتم صحیح خواب و داشتن خواب به موقع(در این خصوص مطالعه کردن یا دوش گرفتن قبل از خواب می تواند مفید واقع شود)

۲- خاموش کردن لوازم الکترونیکی نظیر لپ تاپ و تلفن هوشمند نیم ساعت قبل از خواب

۳- کاستن از چرت های طی روز که خواب شبانه را مختل می کند.

۴- دقت به این که خواب زیاد آخرهفته یا بیدارماندن تا دیر وقت میتواند برنامه خواب را مختل کند.

ج)حفظ ایمینی: مهمترین مساله در مورد ایمنی نوجوانان، داشتن انتخاب های خطرناک است. در برخی از کشورها تصادفات وسایل نقیله موتوری عامل اصلی مرگ و میر نوجوانان است که در این خصوص نوجوانان ۱۶ الی ۱۹ ساله در مقایسه با سایر بازه های سنی در معرض خطر بیشتری هستند. خطر جدی دیگر که نوجوانان را تهدید می کند، خشونت است. سالانه آمار تکان دهنده ای از نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله که در اثر رفتارهای خشن و هیجانات کنترل نشده جان خود را از دست می دهند در جهان منتشر می شود.

تکنولوژی:

تکنولوژی نقش بسیار مهمی در زندگی یک نوجوان دارد و نحوه برقراری ارتباط و اجتماعی شدن او را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین آشنا ساختن نوجوانان با نحوه  بهره مندی صحیح از رسانه های اجتماعی و ابزارهای دیجیتال وظیفه مهمی است که نباید به فراموشی سپرده شود. می توانید برای استفاده از این ابزارها قوانینی وضع کنید و برفعالیت های او در فضای مجازی و یا رفتارهای غیر معمول او نظارتی هوشیارانه داشته باشید.

و در پایان به خاطر داشته باشید که:

اگر نوجوان شما علاقه به موسیقی یا ورزش دارد اجازه دهید در زمینه مورد علاقه اش مشغول به رشد و پیشرفت شود چرا که وظیفه نوجوان تحقق بخشیدن به رویاهای شما نیست او به دنیا آمده تا رویاهای خودش را محقق کند.

طبیعی است که به عنوان یک پدر یا مادر احساس اندوه کنید که نوجوان شما در حال رشد و تغییر است و کم کم میزان وابستگی اش را به شما کاهش داده و مستقل می گردد. با احساسات خود هوشیارنه مواجه شوید و نگذارید این احساسات سبب عقب ماندن فرزند شما از روند طبیعی رشدش شود.

 شما و نوجوانتان مجبور نیستید در مورد همه چیز به توافق برسید، بگذارید او خود را کشف کند و شخصیت مستقل خود را خلق کند، البته تا زمانی که این کار را با روشی مطمئن انجام دهد.

منبع :  www.verywellfamily.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *