نوجوانان به چه چیزهایی نیاز دارند؟


نکات خاصی وجود دارد که به نوجوان در مدیریت خود و  داشتن اعتماد به نفس و  همچنین توسعه مهارت هایشان کمک می کند. از جمله این که با دلگرم کردن و تشویق به آنها کمک کنیم از اشتباهاتشان درس بیاموزند نه اینکه مستقیماً به آنها بگویم که چه کاری باید انجام شود. احترام به عقاید نوجوان و صرف زمان لازم برای آشنایی با افکار و نظرات آنها نیز نکته مهمی است که نباید کنار گذاشته شود. 

نوجوانان در حالی که مراحل گذار به سمت بزرگسالی را پشت سر می ­نهند، همواره عشق شما، حمایت شما، توجه شما و پذیرش شما را نیاز دارند. در واقع نوجونان به توجه سازنده شما به جای توجه محافظت گونه نیاز دارند.

تعارض نوجوانان و والدین در خصوص فعالیت­های منجر به سلامتی و ایمنی، نکته مهمی است که ناشی از تفاوت زاویه دید آنهاست. از جمله لزوم مراقبت­های بهداشتی، چکاپ­های دوره­ای، رژیم غذایی سالم، خطرات ناشی از استفاده ناصحیح از ابزارهای دیجیتال و شبکه اینترنت، در ادامه برخی از نیازهای اساسی دوره نوجوانی را بررسی می کنیم.

صرف وقت و غذا خوردن همراه با خانواده:

اگرچه نوجوانان دوست دارند در طول روز زمان زیادی را با تلفن همراه یا رایانه شخصی خود مشغول باشند و با دوستانشان ارتباط برقرار کنند اما آنها هنوز هم می خواهند با والدین خود وقت بگذارند. آنها هنوز هم برای خانواده خود ارزش قائل هستند از جمله دور یک میز با هم غذا خوردن ، تماشای تلویزیون به عنوان یک خانواده ، حتی بیرون رفتن با شما

نوجوانان هم به تحرک و فعالیت و هم به استراحت و آرامش نیاز دارند:

به نظر می رسد امروز نوجوانان با فعالیت ها و مشغولیت های بیش از حدی احاطه شده اند. امروزه دیگر عجیب نیست که یک نوجوان به دلیل فعالیت های فوق برنامه دیر از مدرسه به خانه بیاید ، تلویزیون و رایانه را روشن کند و در حالی که با یک چشم مشغول تماشای برنامه است ، بخش دیگری از حواسش معطوف ارسال پیام به دوستانش  در فضای مجازی و به نوعی مدیریت کردن دوستان باشد. قبل از رفتن به کلاسی دیگر یا ملاقات با دوستان، یک بازی رایانه ­ای انجام دهد و همچنین هنگام خوردن وعده غذایی درحال بازی باشد! نوجوانان باید قادر به مدیریت زمان خود به گونه ای باشند که برای فعالیت های بدنی و داشتن سبک زندگی سالم وقت لازم را اختصاص دهند. اگر آنها در فعالیت های ورزشی مدرسه یا خارج از آن شرکت نمی کنند ، باید کاری را انجام دهید که همراه با خانواده انجام شود.

نوجوانان باید قدرت تصمیم گیری و مسئولیت هایی متناسب با سن خود داشته باشند:

نوجوانان به ما نیاز دارند تا بتوانیم متناسب با سنشان حق انتخاب و مسئولیت لازم را به آنها بدهیم. نوجوانان می توانند بی پروا باشند و اصرار دارند که کاملاً قادر به اداره زندگی خود هستند و برای خودشان تصمیم می گیرند اما آنچه ممکن است مؤثرتر باشد و مطمئناً آنچه نوجوانان به آن نیاز بیشتری دارند این است که طبق یک روند تدریجی تصمیم گیری را یاد بگیرند و به تدریج کنترل اوضاع خود را به دست گیرند. باید قبول کنیم که این یک نیاز اساسی است و اگر فرصتی برای انجام تدریجی این کار نباشند، آن را به روشی کنترل نشده برآورده خواهند کرد. وقتی نوجوانان با بی مسئولیتی و نامناسب رفتار می کنند، اغلب به این دلیل است که آنها قبلاً از حق تصمیم گیری و پذیرش مسئولیت برخوردار نشده اند.

نوجوانان به ” توجه مفید ” شما نیاز دارند.

از جمله مواردی که ما به عنوان والدین جهت برآورده کردن نیازهای نوجوانان باید در نظر داشته باشیم ، توجه مفید به آنها است. این مسئله در مورد نوجوانان به اندازه کودکان صادق است و نوجوانان حتی بیشتر از کودکان به آن احتیاج دارند. توجه ویژه به ما کمک می کند تا روابطی نزدیک و تعاملی سازنده با آنها برقرار کنیم که این سبب افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آنها خواهد شد.

توجه مفید یعنی:

علاقه داشتن به آنها و توجه به این که چه شخصیتی دارند، که هستند و چه کاری انجام می دهند.

گوش دادن و پاسخگو بودن به آنها هنگامی که می خواهند صحبت کنند، حتی وقتی صحبتهایشان ناراحت کننده باشد.

رفتاری راهبرانه داشته باشیم به جای اینکه تلاش کنیم عقاید خود را بر آنها تحمیل کنیم.

یک عنصر اصلی در برخورد با نوجوانان  لذت بردن ازهم صحبتی با آنهاست. از دیدگاه نوجوان، گاهی این تصور وجود دارد که همه والدین می خواهند انتقادگر و کنترل  کننده باشند، بنابراین دقت کنید که آنها چه چیزی را دوست دارند و در این لحظه چه کسی هستند نه اینکه در بزرگسالانی چه خواهند شد. آنها را امتحان یا بازجویی نکنید اما در مورد سلایق و علاقه مندی هایشان سؤال کنید و بدون قضاوت آنها را بپذیرید.

یک دیدگاه برای “نوجوانان به چه چیزهایی نیاز دارند؟”

  1. بسیار مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *